نگهداری از طلا

نگهداری از طلا

طلا و جواهراتی که گاه آن‌ها را از عزیزترین کسان زندگی‌مان هدیه گرفته‌ایم یا برای ما یادآور خاطرات شیرینی هستند یا به قیمت‌های گزاف آن‌ها را تهیه‌کرده‌ایم؛ به‌هرحال ممکن است هم ازنظر مادی و هم ازنظر معنوی ارزش والایی برای ما داشته باشند و هنگامی‌که چهرۀ زیبایشان را کمی غبار می‌گیرد و جلا و زیبایی ابتدایی خود را از دست می‌دهند از دیدنشان کمی دلگیر شده باشیم و بخواهیم به هر صورت که ممکن است آن‌ها را مانند روز اول چشم‌نواز و جذاب مشاهده کنیم، این جواهرات ممکن است حتی سنگ‌های قیمتی و زیورآلات نقره‌ای را نیز شامل شود که کاربرد آن‌ها برای مصارف زیبایی از دیرباز رونق داشته و اغلب بانوان از گذشته‌های دور از آن به‌عنوان مهم‌ترین عنصر برای آراستگی خود استفاده می‌کردند.

اگرچه طلا در ابتدا بسیار براق و زیبا خودنمایی می‌کند اما متأسفانه بعد از گذشت زمان ممکن است جلا و درخشندگی ابتدایی خود را از دست بدهد به همین دلیل تمیز کردن یا به‌عبارت‌دیگر تمیز نگه‌داشتن آن‌ها به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های خانم‌ها تبدیل‌شده است و همگی مایل‌اند ترفندهایی را بیاموزند که به مدد آن جواهراتی همیشه برازنده و زیبا داشته باشند و راهکارهایی سودمند را بیابند که به کمک آن بهرۀ بیشتری از زیورآلات خود ببرند زیرا مسلماً نمی‌توان انکار کرد که یک طلا و جواهر درخشنده تأثیر بسزایی در زیباتر نمودن فرد دارد.

تمیز کردن طلا و جواهر در خانه

شاید بسیاری گمان کنند که تنها یک جواهرساز حرفه‌ای قادر است تا زیورآلات شما را به همان زیبایی ابتدایی درآورده و ناپاکی‌ها را از چهرۀ آن بزداید اما در حقیقت بسیاری از فعالیت‌ها هستند که در خانه و با کوچک‌ترین امکانات می‌توانند پاک‌سازی مناسبی انجام دهند اما بسته به نوع جواهرات باید روش خاصی را پیش بگیرید در ادامه با ما همراه باشید تا بتوانید بهترین روش‌های تمیز کردن و تمیز نگه‌داشتن جواهرات خود را دانسته و با عمل به آن‌ها زیورآلاتی همیشه رؤیایی و درخشان را داشته باشید.

محلول آمونیاک:

اگر طلا و جواهرات شما با انواع زیورهایی مانند مروارید تزئین نشده باشد می‌توانید از محلول آمونیاک در کنار آب گرم استفاده کرده و آن‌ها را باهم مخلوط نمایید و از ترکیب این دو یک پاک‌کنندۀ قوی برای تمیز نمودن سطح طلاهای خود بسازید.

مراقبت از طلا و جواهر

 • سفیدکننده:

تبادل یونی حاصل از واکنش سفیدکننده‌ها بر جرم‌های موجود بر روی زیورآلات شما به جلا دادن و پاک نمودن آن‌ها کمک می‌کند در این حالت فقط کافی است پودر را با آب داغ مخلوط کرده و طلا را در آن یک دقیقه بغلطانید و سپس آن را با آب گرم شسته و خشک نمایید.

 • مایع جواهرات نقره:

مایع‌های مخصوص که به‌منظور بازگرداندن درخشش به جواهرات نقره استفاده می‌شوند تأثیر فوری و آنی داشته و شما بدون کوچک‌ترین زحمت می‌توانید به نتیجۀ مطلوب نائل آیید، فقط باید نقره را درون آن‌ها چرخانده و سپس با یک حولۀ نرم، کاملاً جواهرات خود را تمیز نمایید.

 • جوش‌شیرین:

تهیۀ یک‌لایۀ نازک از جوش‌شیرین که سطح جواهرات شما را کاملاً بپوشاند می‌تواند تمامی منافذغیرقابل‌دسترس را به‌خوبی پاک نماید اما مسلماً به سنگ‌های قیمتی صدمه وارد می‌کند پس با احتیاط کامل از آن استفاده کرده و این نکته را به خاطر بسپارید.

 • پارچه جلا دهنده:

این پارچه‌ها که مخصوص جواهرات نقره‌ای دارای سنگ‌های زینتی هستند، بسیار کاربرد داشته و با حفظ سلامت سنگ‌ها به پاک‌سازی نقره می‌پردازند و فقط کافی است این پارچه را بر روی قسمت‌های فلزی به‌ آرامی بکشید و سپس تفاوت را مشاهده کنید.

 • آب گازدار:

اگر به دنبال روشی هستید که سنگ‌های قیمتی خود را بدون کوچک‌ترین صدمه به آن‌ها تمیز و براق نمایید استفاده از آب گازدار بهترین گزینه است که خیساندن در آن به مدت موردنیاز بهترین راه رها شدن از شر لایه‌های تیره بر روی این سنگ‌ها است این نوع جواهرات به علت اینکه حساس هستند از هر شوینده‌ای نمی‌توان برای درخشان نمودن آن‌ها استفاده نمود و آب گازدار بهترین گزینه است.

تمیز کردن طلا و جواهرات در خانه

 • WINDEX:

این‌یک اسپری برای پاک نمودن نقره است که به‌راحتی و با یکپارچه تمام جرم‌ها و ناپاکی‌ها را از شکاف‌ها خارج کرده و کثیفی‌ها را به‌راحتی بعد از استفاده از اسپری می‌توان به کمک شستشو یا یک پارچه‌، تمیز نمود.

 • قرص جوشان:

قرص‌های جوشان تأثیر بسیار خوبی بر روی الماس‌ها دارند و آن‌ها را بسیار درخشان می‌کنند یک قرص را به آب اضافه کرده و سپس الماس خود را در آن رها نمایید تا تأثیر شگرف آن را در بازیابی الماستان به عینه ببینید.

 • روغن بدن:

استفاده از این روغن‌ها برای درخشان‌تر نمودن مروارید بسیار مناسب و آن‌ها را بسیار زیباتر می‌کنند اما به‌اشتباه هرگز از لوسیون های دیگر استفاده نکنید تا باعث کدر شدن این جواهرات نشود.

 • صابون مایع:

به علت حساسیت طلا به خراش و سایش در برخورد با آن باید ظرافت‌های لازم را رعایت نمایید یک برس نرم و صابون مایع می‌تواند تمام جرم‌ها را پاک‌کرده و یکپارچۀ خشک و نرم کار را به اتمام می‌رساند.

 • مایع ظرف‌شویی:

مخلوط آب و مایع ظرف‌شویی بسیار مناسب برای انواع طلا و الماس است که خیساندن در این محلول به‌شرط آنکه سنگ‌های آن با چسب چسبیده نشده باشند و سپس کمک گرفتن از یک تکه‌ی نرم می‌تواند تا اندازۀ قابل قبولی چربی‌ها را پاک نموده و شما را از شویندۀ دیگری بی‌نیاز کند.

 • خمیردندان:

استفاده از خمیردندان برای براق نمودن زیورآلات از جنس الماس یک روش رایج و معروف است که از گذشته در میان مردم برای رسیدن به جواهراتی به زیبایی همان روز اول مرسوم بوده است.

 • سرکه:

ترکیب سرکه و جوش‌شیرین معجونی است که می‌تواند نقره‌های شما را زیبا نماید فقط کافی است آن‌ها را باهم مخلوط کرده و جواهرات خود را در آن به مدت چند ساعت قرار دهید و سپس با آب شسته و برای ماندگاری جلای آن حتماً با یک پارچه خشک نمایید.

 • آب جوش:

آب جوش نیز می‌تواند یک تمیز‌کننده برای طلاجات شما باشد، اما تنها عیب این روش این است که ممکن است به سنگ‌های قیمتی و نگین‌های جواهرات شما آسیب برساند پس پیشنهاد می‌کنیم از این روش فقط برای تمیز کردن طلاهای بدون نگین و سنگ خود اقدام کنید. در این روش باید ابتدا آب را بسیار داغ کنید تا اصطلاحاً قُل قُل کند و سپس در یک ظرف نشکن طلای مورد نظر خود را قرار دهید و بعد آب جوش را روی آن بریزید و صبر کنید تا آب کاملاً سرد شود، آنگاه طلای خود را با یک دستمال نخی تمیز خشک کنید.

 • پارچه میکروفایبر:

اگرچه پارچه میکروفایبر سطح طلا را به‌خوبی پاک می‌کند اما ممکن است خراش نیز بر آن ایجاد نماید پس سعی کنید این کار را به ‌آرامی انجام داده و از اعمال هرگونه فشار بر آن خودداری نمایید.

 • سس کچاپ:

کچاپ اگرچه تأثیر خوبی بر پاک کنندگی دارد خصوصاً اگر با یک مسواک سطح جواهرات خود را با آن بسایید، اما دقت نمایید این کار طول نکشد تا طلاجات و جواهرات شما از آسیب‌های احتمالی دور بماند.

 • شیشه‌پاک‌کن:

مواد موجود در شیشه‌پاک‌کن‌ها بسیار مناسب برای جواهرات فلزی هستند که به‌صورت اسپری مورد استفاده قرارگرفته و به کمک مسواک همان زیبایی موردعلاقه شما را بازمی‌گردانند.

 • آب‌لیمو:

ترکیب آب‌لیمو و مایع ظرف‌شویی نیز نتیجه‌ای مثبت را برای رسیدن به شستشویی کامل و جلایی دوباره دارد این دو را باهم مخلوط کرده و جواهرات خود را با آن شستشو دهید.

 • خلال‌دندان:

اگر طلا و نقرۀ شما به انواع مروارید و سنگ زینت شده باشد تقریباً هیچ نوع شوینده‌ای مناسب برای آن‌ها نیست مگر آنکه از خلال‌دندان استفاده کرده و نوک آن را با مقداری پنبه به مواد شوینده آغشته نمایید و سپس به‌آرامی درزهای غیرقابل‌دسترس و قسمت‌های فلزی را تمیز نمایید.

 • برس آرایش:

استفاده از برس آرایش، آب گرم و صابون بهترین گزینه برای مرواریدهای گران‌بهای شما محسوب می‌شوند، مروارید را بر روی یک سطح نرم گذاشته و سپس برس آرایش را به محلول آب و صابون آغشته نمایید و به‌آرامی بر روی مروارید بکشید تا علاوه بر این‌که از خراش و نابودی آن جلوگیری کرده باشید آن را کاملاً تمیز نمایید.
راهکارهایی برای داشتن طلا و جواهراتی زیبا و جذاب

یک سری از فعالیت‌ها صدمات زیادی به جواهرات شما می‌زنند که لازم است در حین انجام آن‌ها جواهرات خود را خارج نمایید در ادامه‌ی این مقاله برای روشن شدن موضوع به ذکر مواردی از آن‌ها می‌پردازیم.

بیرون آوردن طلا در هنگام فعالیت‌های شدید:

فعالیت‌های ورزشی که باعث ایجاد عرق و جرم بر روی جواهرات می‌شود صدمات زیادی به آن‌ها وارد می‌کند پس تا می‌توانید در هنگام فعالیت‌های شدید از پوشیدن زیورآلات خود اجتناب نمایید.

حذف لوسیون‌ها از مجاورت طلاها:

تمامی انواع مختلف لوسیون ها به‌ظاهر جواهرات آسیب رسانده و برق و جلای آن‌ها را به‌شدت می‌گیرند پس در هنگامی‌که قصد استفاده از مواد آرایشی را دارید دقت نمایید از برخورد این مواد با زیورآلاتتان جلوگیری کنید.

استفاده از طلاها متناسب با سبک آن‌ها:

طلاهای ظریف متناسب با مجالس و مهمانی‌هاست و طلاهای حجیم و ضخیم‌تر مناسب مصارف روزانه پس در انتخاب خود دقت نموده و هرگز از جواهرات ظریف خود به‌صورت مکرر استفاده نکرده تا آسیب نبینند.

خارج نمودن طلا در هنگام دوش یا شنا:

فلزها و سنگ‌های زینتی در مجاورت سایش همیشگی آب مقاومت کمی از خود نشان داده و در کنار موادی چون صابون و شامپو قدرت دفاع کمی دارند و به‌سرعت زیبایی و جلای خود را از دست می‌دهند؛ پس قبل از دوش گرفتن آن‌ها را خارج نمایید، در هنگام حضور و رفتن به استخر کلر و نمک محلول در آب نیز می‌تواند به جواهرات آسیب برساند پس آن‌ها را نیز به فهرست خود اضافه نمایید.

در هنگام دوش گرفتن طلا و جواهرات خود را دربیاورید

مکان نامناسب نگهداری:

اگر برای هر یک از جواهرات خود جای مخصوصی در نظر بگیرید امکان برخورد و سایش آن‌ها را به حداقل رسانده و بعد از گذشت زمان یک سری زیورآلات ساییده شده نخواهید داشت این مکان به ثابت نگه‌داشتن و حفظ کیفیت آن‌ها کمک کرده و حتی از گره افتادن در زنجیرها و هر نوع آسیب دیگر محیطی نیز آن‌ها را حفظ می‌کند.

نکته‌ی دوم در این مورد انتخاب فضایی کاملاً خشک و تمیز است، قرار دادن قطعات آن‌ها در پارچه‌ها و یا محفظه‌های مناسب که با پنبه و یا پارچه جهت حذف هرگونه رطوبت انتخاب‌شده باشند بسیار در بالا بردن ماندگاری و طول عمر این جواهرات مناسب و مفید هستند.

ماشین‌های آلتراسونیک:

اغلب افراد گمان می‌کنند استفاده از این ماشین‌ها برای هر نوع جواهراتی مناسب است درصورتی‌که برای پاک‌سازی مروارید، زمرد و… نمی‌شود از این نوع ماشین‌ها استفاده نمود زیرا این جواهرات نرم بوده و به‌شدت آسیب‌پذیر هستند.

فشار و ضربه‌های هرچند کوچک:

فشارها می‌تواند به سنگ‌ها و یا حتی قسمت‌های فلزی وارد شود و به آن‌ها آسیب برساند حال ممکن است این حالت فقط مربوط به فشار هنگام داخل و یا خارج نمودن جواهرات از بدن باشد و یا حتی ضربه‌های ناگهانی که درهرصورت ممکن است باعث قطع یا شکستن سنگ‌ها و یا بدنه جواهرات گردد.

اشعه‌ی خورشید:

نور مستقیم خورشید اگر به‌صورت مداوم باشد بر روی جواهرات و سنگ‌های طبیعی به‌ویژه پلاستیک، اثر نامطلوب می‌گذارد.

فرورفتن در آب خیلی سرد:

از داخل نمودن انگشتر در دست، بعد فروبردن انگشت در آب خیلی سرد خودداری نمایید این عمل باعث کوچک شدن انگشت شما شده و بعد از گذشت زمان خارج نمودن آن را با مشکل همراه خواهد کرد و چاره‌ای جز پاره نمودن آن نخواهید داشت.

باغبانی کردن:

خاک و سنگ‌های کوچک ساینده هستند قبل از باغبانی انگشترها و دست بندهای خود را خارج نمایید و اگر به خاک‌آلوده شدند به‌سرعت و بلافاصله آن‌ها را تمیز نمایید زیرا در غیر این صورت جواهرات شما می‌توانند برای همیشه آسیب ببینند اگر از دستکش باغبانی برای این منظور استفاده می‌کنید مواظب آسیب احتمالی توسط همین دستکش‌ها نیز باشید که ممکن است به علت درگیر شدن با دستبندها ایجاد پارکی نمایند.

رسیدگی نکردن و بی موالاتی:

دقت در تمیز نمودن این عناصر ظریف و حساس از اهمیت زیادی برخوردار است پس به‌طور منظم و متناوب حتماً برنامه‌ای برای پاک‌سازی آن‌ها در نظر بگیرید تا عرق و چربی پوست به جرم‌های ماندگار و غیرقابل پاک‌سازی تبدیل نشوند و زیورآلات شما را کدر نکنند.

بی‌توجهی به علائم هشداردهنده:

با بررسی‌های دقیق به علائم هشداردهنده حتماً پی خواهید برد مثلاً ممکن است سنگ‌های قیمتی جواهرات شما سست شده و چسب آن‌ها کیفیت و چسبندگی خود را ازدست‌داده باشند یا حتی برخی از جواهرات شما در حال شکستن باشند یا بندهای آن‌ها در حال قطع شدن، این بررسی‌ها از ایجاد هزینه‌های هنگفت برای شما جلوگیری خواهد کرد و آن‌ها را برای شما حفظ می‌کند.

استفاده درگشت و گذارها:

در گردش‌ها و تفریحات خود جواهرات موردعلاقه‌تان را همراه خود نبرید تا بتوانید آن‌ها در برابر آسیب و گم‌شدن بیمه نمایید و فارغ از هرگونه نگرانی گردشی لذت‌بخش را تجربه نمایید.

سارقان:

تا می‌توانید این عناصر گران‌بهای خود را از چشم سارقان دورنگه داشته و در خیابان که در معرض دید عموم است در زیر لباس خود پنهان نمایید و در منزل نیز آن‌ها را محفظه‌های امن و دور از دسترس نگه‌داری کنید.

ورزش‌های سنگین:

بعضی از ورزش‌های سنگین مانند صخره‌نوردی، کاراته و… که دارای فعالیت‌های شدید هستند ممکن است ضربه‌های زیادی را به جواهرات وارد نمایند در چنین حالتی برای حفظ امنیت و سلامت خود و زیورآلاتتان حتماً آن‌ها را درآورده و همراه خود نگه ندارید.

عرق کردن باعث تشدید حساسیت به طلا است

سخن پایانی

خالی از لطف نیست که برای بار دیگر یادآورشویم، پیشگیری بهتر از درمان است؛ بهتر است از همان ابتدا که طلاجات و جواهرات خود را می‌خرید مراقب آن‌ها باشید تا کم‌تر آسیب ببینند چراکه گاهی اوقات آسیب‌هایی که به طلا و جواهرات شما می‌رسد غیر قابل جبران است و اصطلاحاً آن‌ها را از سکه می‌اندازد و از ارزش این سرمایه‌های زینتی می‌کاهد، علاوه بر همه‌ی این حرف‌ها، به کارگیری این راهکارها از سیاه شدن پوست و طلاجات شما نیز جلوگیری می‌کند و همچنین از بروز حساسیت‌ها و آلرژی‌های پوستی، که در اثر ترکیب فلزاتی مانند نیکل و مس با طلا ایجاد می‌شوند، در امان خواهید بود؛ پس توصیه می‌کنیم راهکارهای ساده و آسان بالا، برای مراقبت و نگهداری از طلا و جواهرات را بیشتر جدی بگیرید.

نظر خود را بنویسید